Netopýr 22.04.19 16:06 Nereg. IP: 89.176.37.* | U Věštby pomocí run a u runy Wunjo, bych možná trochu poopravil hlavní text popisu výkladu... .
... ... ... Severská mytologie popisuje Ódinovo sídlo, Vallhalu, jako místo, kde se hrdinové-bojovníci, které přinášejí Valkýry na okřídlených koních přímo z bitev, ve kterých padli, celé dny cvičí v boji, aby pak večer mohli (poté, co jim Ódin vyléčí utržená zranění) hodovat a pít v nekonečných oslavách.
Trochu tam myslím nedává smysl slovo PŘINÁŠEJÍ, protože Valkýry na svých okřídlených koních duše bojovníků z bojů PŘIVÁŽEJÍ... .Přinášet by mohly duše třebas v nůších, kdyby chodily pěšky,ale jestliže budou mít stejné nůše a pojedou zároveň na koni, tak budou duše stále PŘIVÁŽET... .
Ale je to jen můj výklad, třeba Váš popis má jiný význam.Svým způsobem popis nutí minimálně k zamyšlení.Stejně by mě zajímal způsob, jak tam ty duše převážejí... |
Netopýr 24.04.19 07:49 Nereg. IP: 89.176.37.* | Není vůbec zač... .Ale do textu jsem schválně 2x napsal, že ty Valkýry přivážejí na těch okřídlených koních z bojišť DUŠE padlých bojovníků,které tam vybírají.Nepřivážejí padlé bojovníky jako takové (tělesná schránka není důležitá, důležitá je duše) to znamená, že finální text textu by měl znít ( i po opravě samotného názvu Odinova sídla - mám dojem, že se správně píše Valhalla - tzn. dvě písmena LL na konci, ne na začátku) takto :
... ... ... Severská mytologie popisuje Ódinovo sídlo, Valhallu, jako místo, kde se hrdinové-bojovníci - jejichž duše přinášejí Valkýry na okřídlených koních přímo z bitev, ve kterých padli - celé dny cvičí v boji, aby pak večer mohli (poté, co jim Ódin vyléčí utržená zranění) hodovat a pít v nekonečných oslavách... .
Nebo tak něco v tom směru... .
Tohle o nich povída Wikipedia :
Valkýry jsou podle severské mytologie dísy, které s nornou Skuld vybírají na bitevních polích duše padlých válečníků hodných Valhally, kterým se pak říká Einherjové. Jejich samotné jméno pochází z tohoto údělu. Severské slovo valkyrja (množné číslo valkyrjur), je složeno ze dvou slov. Z podstatného jména valr (odkazujícího na zabitého na bojišti) a slovesného kjósa (ve smyslu „vybrat“). Společně tedy znamená doslova „vybrat ze zabitých“.
Dle pověstí se jedná o krásné, ale nebezpečné dívky – válečnice ozbrojené štíty, oštěpy a přílbami, jež slouží svému bohu Ódinovi. Valkýry, jezdící do bitev na okřídlených koních, dle Ódinových pokynů řídily boj, střežily válečníky nebo je nechávaly padnout. Mají moc vyvolávat ty, kdo zahynou, a určovat vítězství. V dobách míru obsluhují a rozptylují padlé válečníky ve Valhalle. Starší Edda obsahuje báseň Sigrdrifomál (Píseň o Sigurdovi), ve které valkýra prozradí z vděčnosti kouzlo hrdinovi, svému zachránci.
Jména valkýr zmíněných v Písni o Grímnim (Grímnismál): Hrist, Mist, Skeggjöld, Skögul, Hild, Trúd, Hlökk, Herfjötur, Göll, Geirahöd, Randgríd, Rádgríd, Reginleif.
Richard Wagner Valkýru zhudebnil jako součást čtyřdílného cyklu Prsten Nibelungův. Tento cyklus tvoří Rýnské zlato, Valkýra, Siegfried a Soumrak bohů. Richard Wagner tyto čtyři opery tvořil v letech 1848–1874. Byl autorem nejen hudby, ale i libreta a toto kolosální dílo byl s to završit jen díky podpoře krále Ludvíka II. Bavorského.
|