Historie Masopustu
zpětPočátky masopustního veselí můžeme najít v pohanském kultu zimního slunovratu. Úplně první zmínky lze najít v antice. Původem byl masopust staro - římskými slavnostmi, které se jmenovali Saturnálie, a oslavovaly Saturna. Nejde tedy o svátek křesťanský, nýbrž oslavu přírody a začátku jara.
Teorií, jak tedy nakonec samotný název Masopust, nebo Fašank vzniknul, je vícero. Na některých místech se používalo pojmenování Fašank, které bylo převzato z německého Fasching.
Samotné slovo masopust, vychází – i když se to na první pohled nemusí zdát, ze slova karneval. Je o spojení slov „carne“ – neboli maso, a „vale“ – odejít. Odtud odvozeno slovo masopust – „maso není“.
Samotný zvyk obcházení domů s maskami a bláznivým chováním má podle některých pramenů, původ ve středověku. Vychází z tehdy známého „carrus navalis“ – loď bláznů.
Tehdejší doba byla složitá pro ty, kteří měli nějaké psychické problémy, nebo zvláštní schopnosti. Lidé je považovali za posednuté ďáblem, nebo očarované. Nechtěli tak s nimi nic mít společného, ale ani jim ublížit, aby jim to nepřineslo smůlu. Nechali je tak cestovat přístav od přístavu, město od města napospas jejich osudu. Pokud museli, zastavili u nějakého obydlí a prosili o pomoc, které se jim vždy z obav z odmítnutí a následného trestu, dostalo. Tady lze vidět určitou spojitost s průvodem bláznivých masek.
První zmínky o Fašanku lze dohledat kolem roku 1100 u našich Německých sousedů.
U nás se podle nejstarší dochované zmínky, objevil kolem roku 1250. Křesťané jej oslavovali, ale musel se vždy přizpůsobit oslavám Velikonoc. Proto nemá Masopust nikdy pevné datum konce oslav.
Masopustem lidé zakončovali nejen temné období spojené s koncem roku, ale také všechny práce roku hospodářského a pozvolna se připravovali na rok nový.
Copyright fotografie: ©nito/Fotky&Foto
Online výklady ZDARMA:Čerstvá láskaVýklad pro začínající vztahy. Například, zda pokračovat ve vztahu s osobou, které jste ublížili.
více...
Články na podobné téma:Fašanky neboli MasopustMasopust u násMasopustní magieDiskutujte o - Historie Masopustu:
Nejnovější příspěvky z fóra: